بسمه تعالی

دستور العمل شماره 1

 نحوه برخورد با مسمومیت سموم علف کش برای عموم مردم 

علائم مسمومیت با سموم علف کش و ارگانوفسفاتها

تمام بیمارانیکه از طریق تنفسی و یا از طریق غذا های در معرض قرار گرفته دچار مسمومیت شده اند در ابتدا دارای علائم آلرژیک نظیر سرفه ، آبریزش بینی ،اشکریزش و اسهال آبکی و کرامپ های شکمی و سردرد می شوند و در صورت تداوم در معرض قرار گرفتن دچار احساس خفگی ولارنگواسپاسم و تشنج و اختلال تعادل و آریتمی قلبی ونهایت کوما می گردند .

تمام افرادیکه دارای هر یک از علائم فوق  میگردند میبایستی  بلافاصله به پایگاههای  درمانی سیار یا ثابت مراجعه نمایند که در آن صورت بلافاصله  به بیمار اکسیژن تنفسی داده می شود. لازم به ذکر است کلیه افراد در معرض قرار گرفته میبایستی کلیه لباسها و کفش وکلاه خود را جدا نمایند و در بسته های پلاستیکی گذاشته و درب آن را محکم نمایند و از انجاییکه جذب پوستی این سموم بسیار زیاد میباشد میبایستی همه افراد تحت استحمام با اب ولرم قرار گیرند وموهای خود را کاملا شستشو داده  وابکشی نمایید.کلیه افرادیکه در معرض قرار گرفته اند اعم از بالغین یا اطفال می بایستی از گان محافظ و ماسک تنفسی حاوی ذغال فعال (در مواقع کمبود ماسک تنفسی حاوی ذغال (شارکول) می توان از دستمال پارچه ای مرطوب استفاده نمود) و از دستکش از جنس وینیل  استفاده نمایند در صورتیکه دستکش فوق در دسترس نمی باشد می بایستی  از دستکش لاتکس البته با استفاده از یک نوع محافظ پارچه ای استفاده نمایند زیرا دستکش لاتکس به تنهایی قابلیت نفوذ بسیار زیادی  به سموم حشره کش و ارگانو فسفات دارد. کلیه بیمارانیکه در معرض الودگی قرار دارند میبایستی چشم های خود را با مقادیر زیاد سرم شستشو شستشو دهند .به خاطر داشته باشید کودکان شما  به علت داشتن سطح پوستی بیشتر و حساس نسبت به بالغین در خطر بیشتر مسمومیت پوستی قرار دارند . کلیه افراد میبایستی در صورت تردد در محیط الوده به نحوی عمل نمایند که پشت به جهت  وزش  باد قرار گیرند. اگاه باشید که  مرگ و میر ناشی از سموم علف کش و ارگانوفسفات  بسیار محدود می باشد پس ارامش خود را کاملا حفظ نمایید  واگاه باشید که در صورتیکه علائم در شما یا اطرافیانتان ظرف مدت 6 الی 24 ساعت تظاهر نکند مشکل خاصی برایتان پیش نخواهد امد.

در صورت ایجاد علائم ( علائم شبه آلرژی) نظیر آبریزش  از چشم و بینی بلافاصله به مراکز درمانی سیار وثابت مراجعه نموده تا داروهای لازم جهت درمان توسط پزشکان تجویز گردد واگاه باشید که پزشکان درمان را تا زمانی که علایم برطرف گردد ادامه خواهند داد.از کلیه هموطنان درخواست میگردد از مصرف خودسرانه داروها پرهیز نمایند.در صورتیکه مبتلا به اسم یا بیماریهای تنفسی میباشید لطفا داروهای استنشاقی خود را همیشه همراه داشته باشید.کلیه خانمهای باردار وبیمارانیکه دارای اختلالات خونی نظیر بیماران باقلایی میباشند میبایستی پزشکان را از وضعیت خود اطلاع سازند.کلیه  بیماران دارای علائم  شدید  می بایستی بستری شوند وبه دستورات درمانی پزشکان عمل نمایند و در صورتیکه علائم ذکر شده را ندارید  وکاملا بدون علامت می باشید میتوانید پس از مشورت با پزشکان  ودریافت اطلاعات وعلایم هشدار میتوانید بدون هیچ استرس به منازل خود رفته  ودر صورت ایجاد علایم مراجعه مجدد به مرکز درمانی داشته باشید . لطفا به دستورات پرسنل درمانی توجه فرمایید ودر صورتیکه بر اساس صلاحدید پزشکان دستور بستری داده شده است اصرار به رفتن به منزل نداشته باشید.

لازم به ذکر است تمام ظروف الوده وکف محیطی که الوده میباشد میتوانید با خاک یا ماسه یا گل رس به تهداد چندین مرتبه استفاده نمایید.

میتوانید از دترژانتها نظیر ریکا ومایعات ظرفشویی جهت شستشوی وسایل الوده استفاده نمایید.

درصورت بروز علایم تنگی نفس تا رسیدن به مرکز درمانی میتوانید از اسپری سالبوتامول استنشاقی استفاده نمایید.

References

 

TOXNET

Us. National Library of Medicine

 National Institute Of Health

 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1390-3-8 9:30        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ