مانـــــور غـــدير

* گزارش نشست خبري

* گزارش مانور

پیش خبر مانور غدیر15/9/89
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز مانور غدیر با سناریو زلزله در جنوب استان فارس روز دوشنبه مورخ 15/9/89 همزمان در چهار کانون بهداشتی درمانی به اجرا در خواهد آمد . در این مانور برای نخستین بار به طور همزمان چهار منطقه عملیاتی با هدف افزایش توانمندی حوزه سلامت  استان فارس فعالیت      می نمایند و با توجه به حضور شهرستانهای معین فعال در این مانور حدود 30 درصد مساحت استانی فعال خواهد بود .
با توجه به اهمیت منطقه ی جنوبی استان فارس ، وجود گسلهای متعدد و قرار گیری مناطق استراتژیک مانند عسلویه ، پالایشگاه و تاسیسات مهم در این مناطق سازمانهای امدادی بخشهای مذکور نیاز به افزایش آمادگی و هماهنگی در مقابله با حوادث پیش بینی نشده دارند که مانور غدیر در همین راستا با هدف افزایش هماهنکی بین دستگاهها و همچنین افزایش توانمندی اتاق بحران دانشگاه علوم پزشکی شیراز طراحی شده است .
این مانور با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فارس ، سازمان بسیج جامعه پزشکی و جمعیت هلال احمر استان ، در شبکه بهداشت و درمان مهر و پالایشگاه پارسیان به عنوان کانون های اصلی شروع و به طور همزمان بخش لامرد و دو بیمارستان نمازی و شهید رجایی در شیراز را درگیر می نماید. پس از شروع مانور ، بیمارستانهای شیراز در حالت آماده باش خواهند بود و به مداوای مصدومین فرضی می پردازند. همچنین توسط متخصصین و نيروهاي بسيج جامعه پزشكي اعزامی از شیراز ویزیت رایگان و برخی اعمال جراحی سرپایی برای مردم شهرستان مهر در بیمارستان مهر صورت می پذیرد . تیم های اعزامی در روستاهای اطراف شهرستان مهر نیز به انجام خدمات بهداشتی و درمانی و ویزیت سرپایی مردم در خانه بهداشت مشغول خواهند شد .و مینی بوس آزمایشگاه سیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در روستای اطراف مهر به فعالیت خواهد پرداخت . آوار برداری و عملیات جستجو و نجات توسط نیروهای هلال احمر صورت گرفته و کمپ اسکان اضطراری نیز توسط این جمعیت در محل امن برقرار شده و افراد به صورت فرضی به محل کمپ منتقل می شوند .
در این مانور برای اولین بار چادر فرهنگی با حضور نیروهای دفتر نهاد رهبری و معاونت فرهنگی دانشگاه و بسيج جامعه پزشكي با هدف اشاعه فرهنگ دینی و معنوی در حوادث در منطقه اسکان اضطراری شهرستان مهر برپا خواهد شد . همچنین نیروهای حراست دانشگاه علوم پزشکی وظیفه حفاظت از نیروهای حراست دانشگاه علوم پزشکی وظیفه حفاظت از نیروهای شرکت کننده در مانور و منطقه اسکان را عهده دار خواهند بود .
اتاق بحران (EOC) دانشگاه علوم پزشکی شیراز مسئولیت هماهنگی و برنامه ریزی این مانور را برعهده دارد و از طریق ارتباط با EOC شهرستان مهر ، لامرد و مرکز پایش مراقبتهای بالینی دانشگاه علوم پزشکی هدایت عملیات را به صورت متمرکز انجام خواهد داد .
اخبار تکمیلی در حین انجام مانور و پس از آن از طریق سایت اورژانس 115 فارس ( http//:115.sums.ac.ir ) و همچنین روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به اطلاع خبرگزاریها،مسئولین محترم و هم میهنان رسانده خواهد شد . 
روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی فارس


 
گزارش نشست خبري مورخ 13/9/89

مانور زلزله شهرستان مهر با ويژگي منحصر به فرد درگير بودن نزديك به 30 درصد پهنه استان فارس پانزدهم آذرماه جاري توسط دانشگاه علوم پزشكي شيراز برگزار مي شود.
دبير ستاد مديريت بحران دانشگاه علوم پزشكي شيراز با بيان اين مطلب ، گفت : مانور زلزله به مركزيت شهرستان مهر برگزار مي شود و شهرستانهاي لامرد ، قير ، خنج ، فیروزآباد،‌ لار ، جهرم ، فسا ،‌گراش و شيراز در آن درگير هستند.
دكتر محمد جواد مراديان افزود : در اين مانور 350 نفر شركت مي كنند كه تيم هاي درماني و بهداشتي به منظور آمادگي بيشتر در شب پيش از مانور ، مانند شرايط بحران ، در چادرها زندگي مي كنند. وي اظهار داشت : خانه بهداشت در مناطقي كه مانور در آنها انجام مي شود به يك مركز درماني تبديل مي شود و خط اول درمان پيشرفته از روستايي كه دچار بحران شده است ، آغاز مي گردد.
دكتر مراديان گفت : براي نخستين بار دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علوم پزشكي شيراز و حوزه فرهنگي ، اقدام به برپايي چادر در منطقه اسكان مردم مي كنند و در مورد خانواده هاي آسيب ديده كار فرهنگي انجام مي شود. وي افزود : ورود ناگهاني 30 بيمار به بيمارستان لامرد از ديگر برنامه هاي مانور است اين درحالي است كه در مانورهاي پيشين مصدومان با فاصله هاي زماني چند دقيقه اي به بيمارستان منتقل مي شدند.
دكتر مراديان افزايش تعامل و هماهنگي بين بخشي بين دانشگاه علوم پزشكي شيراز و ساير ارگانهاي مرتبط و همچنين افزايش تعاملات درون بخشي را در دانشگاه به دليل گسترش حوزه ها ، از اهداف اصلي برگزاري مانور زلزله ذكر كرد. وي گفت : به بيمارستانهاي نمازي و شهيد رجايي شيراز نيز از اين مانور به طور همزمان به وسيله بالگرد بيمار اعزام مي شود.
دكتر مراديان با اشاره به اهميت تمرين متخصصان براي آمادگي در شرايط بحراني ،‌اظهار داشت : متخصصان مختلف از جمله بيهوشي و زنان و زايمان نيز به شهرستان مهر اعزام مي شوند. وي از تمرين گردش اطلاعات در اين مانور خبر داد و گفت : يكي از نقاط ضعيف ما گردش اطلاعات بود كه در اين مانور اطلاعات به استانداري ارسال و از آنجا به مراكز مربوطه ارايه مي شود. دكتر مراديان افزود : در شهرستان مهر تمام اجزاي عضو ستاد بحران اين شهرستان درگير هستند و براي آنها تعريف كار صورت گرفته است. وي با اشاره به اينكه در حال حاضر با هماهنگي و تعاملي كه بين ارگانهاي مختلف صورت گرفته است ،‌گفت : با اين هماهنگي ها 80 درصد اهداف برگزاري مانور به نتيجه رسيده است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شيراز نيز گفت : برگزاري اين گونه مانورها يكي از راهكارها براي آموزش مديريت بين بخشي است.
دكتر افشين اميني افزود : در مانور مهر كه استان و ادارات مختلف ، خود را محك مي زنند تا ببينيم در مواقع بحراني چقدر آمادگي داريم. وي اظهار داشت : پيش از اين نيز در استان فارس مانورهايي برگزار شده كه همين مسئله موجب آمادگي نيروها و رفع شدن به موقع بحرانهايي مانند حادثه حسينيه شهدا در شيراز گرديده است.
معاون روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شيراز نيز با اشاره به اهميت اطلاع رساني به موقع و مناسب در زمان بحران ، گفت : در اين مانور تمرين مي شود كه گزارشهاي لحظه به لحظه و ارايه اطلاعات مورد نياز از طريق سايت دانشگاه علوم پزشكي شيراز صورت گيرد.
دكتر اكبر اجرايي افزود : ما در كشوري هستيم كه در حال گذار به صنعتي شدن است و اين مسئله مي طلبد كه آمادگي لازم در بحرانها را داشته باشيم.
وي اظهار داشت : مانور زلزله كه كانون آن در شهرستان مهر و مركز پالايشگاه پارسيان است از ساعت 6 صبح 15 آذرماه آغاز و در ساعت 14 همان روز به پايان مي رسد. 

 
 

 گزارش لحظه به لحظه مانور غدير مورخ 15/9/89


- اعزام نیروهای عملیاتی مانور غدیر از دانشگاه علوم پزشکی شیراز به شهرستان مهر _ ساعت 14:00 روز یکشنبه مورخ 14/9/89 .

 

  

 برپایی منطقه اسکان اضطراری در شهرستان مهر _ شب قبل از مانور - 14/9/89

( EOC )

 

 

جلسه هماهنگی نهایی در کمپ اسکان اضطراری - شب قبل از مانور - 14/9/89

  ( EOC)

 

 

 

آغاز مانور غدیر _ 15/9/89

- اعلام وقوع حادثه در شهرستان مهر و وضعیت اضطراری پالایشگاه پارسیان مهر توسط  EOC شهرستان مهر _ساعت 8:10  صبح

- اعزام 10 دستگاه آمبولانس به همراه خودرو فرماندهی به پالایشگاه مهر _ ساعت 8:11 صبح

 - اعزام آمبولانس و تیم درمانی به روستای حاجی آباد شهرستان مهر _  ساعت 8:12 صبح

- اعزام بالگرد اورژانس از شیراز جهت فرود در پالایشگاه پارسیان مهر _ ساعت 8:15 صبح

- اعلام آماده باش به بیمارستانهای مهر ، لامرد ، خنج ، فیروزآباد ، قیر و کارزین ، لارستان ، فسا ، جهرم ،  نمازی شیراز و شهید رجایی شیراز _ ساعت 8:16 صبح

- اعلام وقوع حادثه به EOC وزارت بهداشت و درمان _ ساعت 8:15 صبح

- اعزام تیم A بیمارستان سیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز به بیمارستان مهر _ ساعت 8:15 صبح

 

فعال شدن EOC دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، مهر ، لامرد ، لارستان ، فیروزآباد ، قیر و کارزین ، فسا و جهرم

- اعزام تیم های بهداشتی به پالایشگاه پارسیان مهر با توجه به نشت گازهای شیمیایی _ ساعت 8:20 صبح

- اعزام تیم های بهداشتی به روستای حاجی آباد شهرستان مهر _ ساعت 8:20 صبح

- انتقال 5 مصدوم به بیمارستان مهر (2 مصدوم بدحال )_ ساعت 8:35 صبح

- انتقال 7 مصدوم به بهداری پالایشگاه (3 مصدوم بدحال)_ ساعت 8:45 صبح

- اعلام کمبودهای بیمارستان مهر ( فرآورده های خونی و داروی بیهوشی ) به MCMC_ ساعت 8:50 صبح

- اعلام  آماده باش  به EOC بوشهر ، هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد (قطب جنوب) _ ساعت 8:55 صبح

- انجام ارزیابی سریع منطقه حاجی آباد مهر توسط تیم های بهداشتی و درمانی _ ساعت 9:03 صبح

- تریاژ مصدومین روستای حاجی آباد توسط تکنسین های اورژانس 115 _ ساعت 9:05 صبح

- آغاز درمان مصدومین در خانه بهداشت روستای حاجی آباد توسط تیم درمانی بسیج جامعه پزشکی : ساعت 9:05 صبح

- فرودبالگرد اورژانس در پالایشگاه پارسیان مهر _ ساعت 9:20 صبح

ویزیت حدود 70 بیمار در خانه بهداشت روستای حاجی آباد توسط تیم درمانی بسیج جامعه پزشکی _ ساعت 9:35 صبح

 

 

 
 - اعزام 6 دستگاه آمبولانس به فرودگاه لامرد جهت انتقال مصدومین به بیمارستان لامرد _ ساعت 9:40 صبح

- آغاز دفن بهداشتی اجساد در روستای حاجی آباد توسط تیم های بهداشتی_ ساعت 9:45 صبح

- آغاز بررسی شبکه آب  روستای حاجی آباد جهت ضدعفونی کردن آب توسط تیم های بهداشتی_ ساعت 9:45 صبح

- آغاز سم پاشی روستای حاجی آباد به دلیل وجود جوندگان و حشرات موذی توسط تیم های بهداشتی _ ساعت 9:45 صبح

- انتقال 8 مصدوم از فرودگاه لامرد به بیمارستان لامرد توسط آمبولانس های اورژانس 115 _ ساعت 9:50 صبح

- انتقال 22 مصدوم ( 7 مصدوم بدحال و 2 فوتی ) به بیمارستان لامرد توسط آمبولانس های اورژانس 115 - ساعت 10:03 صبح

- سوخت گیری بالگرد اورژانس در منطقه عسلویه _ ساعت 10:10 صبح

- انتقال 24 مصدوم (10 مصدوم بد حال ) به بیمارستان نمازی شیراز _ ساعت 10:13 صبح

- انتقال 25 مصدوم ( 13 مصدوم بدحال ) به بیمارستان شهید رجایی شیراز _ ساعت 10:25 صبح

 

فعالیت مرکز پیام اورژانس 115 شیراز در مانور غدیر

- فعالیتهای دفتر نهاد رهبری و معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در منطقه اسکان اضطراری شهرستان مهر تا ساعت 11:00 صبح : توزیع بسته های فرهنگی ، سخنرانی معنوی در خصوص دهه محرم و صبر و استقامت ائمه علیهم السلام و توصیه به الگو قراردادن آنان ، برگزاری مسابقه و اهداء جوایز ، توزیع اسباب بازی بین کودکان ، آموزش غسل و تدفین میت به مردم منطقه . 

- فعالیتهای واحد حراست دانشگاه علوم پزشکی شیراز در شهرستان مهر : صدورکارت شناسایی جهت کلیه پرسنل شرکت کننده در مانور ، ایجاد امنیت فیزیکی بیمارستان ، توزیع نیروهای حراست در روستای حاجی آباد و بیمارستانها تا ساعت 11:00 صبح .

- تامین تغذیه اضطراری نیروهای عملیاتی دانشگاه شامل کنسرو ، آب معدنی ، کیک و آبمیوه در مناطق حادثه دیده توسط معاونت پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تا ساعت 11:30 صبح .

  -تامین داروهای مورد نیاز بیمارستان مهر معادل 000/000/100 ریال توسط معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تا ساعت 11:15 صبح .

 

 بازدید مسئولین استانی از کلیه مراحل اجرایی مانور

فعالیتهای انجام شده در بیمارستان فاطمه الزهراء (س) مهر در مانور غدیر :

- انجام 7 مورد جراحی T.L توسط متخصصین اعزامی به بیمارستان مهر تا ساعت 11:30 صبح .  

- ویزیت 85 مورد بیمار در سرویس زنان و زایمان ، 28 مورد بیمار در سرویس اطفال و 49 مورد بیمار در سرویس داخلی ، 23 مورد در سرویس اعصاب و روان ، 19 مورد در سرویس جراحی عمومی و 23 مورد در سرویس بیهوشی .

 

آمار نهایی مصدومین مانور توسط EOC های فعال فارس

EOC شهرستان مهر

11 مصدوم بدحال

17 مصدوم نسبتا بدحال

7 مصدوم ترخیص

EOC شهرستان لامرد

7 مصدوم بدحال

8 مصدوم نسبتا بدحال

4 مصدوم خوش حال

3 مصدوم فوتی 

بیمارستان نمازی شیراز

7 مصدوم بد حال ( یک مصدوم انتقال به اتاق عمل)

15مصدوم ترخیص

2 مصدوم فوتی

بیمارستان شهید رجایی شیراز

11مصدوم بد حال ( 8 مصدوم انتقال به اتاق عمل)

6 مصدوم نسبتا بد حال

6 مصدوم ترخیص

2 مصدوم فوتی

 

 

 - اعلام پایان مانور به فرماندهان کلیه تیم های عملیاتی و بازگشت نیروها به محل اسکان اضطراری _ ساعت 12:45 بعد از ظهر

- شرکت نیروهای عملیاتی مانور غدیر در نماز جماعت

 

- تشکیل جلسه نقد و بررسی با حضور کلیه مسئولین ارگانهای شرکت کننده در مانور ( استانداری فارس ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی فارس ، جهرم ، فسا ، هرمزگان ، بوشهر ، کهگیلویه و بویراحمد ، جمعیت هلال احمر فارس ، فرمانداری شهرستان مهر ، شبکه بهداشت و درمان مهر ، فیروزآباد ، قیر و کارزین ، لارستان ، خنج ، لامرد ،  پالایشگاه پارسیان مهر ، نیروی انتظامی شهرستان مهر) در ساعت 13:07 در محل سالن کنفرانس شبکه بهداشت و درمان مهر. 

 

   

( EOC)

 

 

 
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1389-9-16 16:43        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ